19.05.2021.
Prihvaćen predlog jedinstvene orbitalne pozicije budućih satelitskih mreža Republike Srbije
Međunarodna unija za telekomunikacije (International Telecommunication Union - ITU) je prihvatila predlog jedinstvene orbitalne pozicije 26.7ºW i radio-frekvencijskih kanala budućih satelitskih mreža Republike Srbije u fiksnoj satelitskoj službi FSS (Fixed Satellite Service) i radio-difuznoj satelitskoj službi BSS (Broadcast Satellite Service).
Na osnovu međunarodnog Pravilnika o radio-komunikacijama određeni radio-frekvencijski opsezi, namenjeni satelitskoj službi, koriste se za razvoj satelitskih Planova, i to: Plana raspodele za fiksnu satelitsku službu - Appendix 30B i Plana raspodele za radio-difuznu satelitsku službu - Appendices 30&30A. Republika Srbija, kao zemlja članica ITU-a, ima pravo na dodelu geostacionarnih satelitskih orbita i odgovarajućih radio-frekvencijskih kanala i na upis svoje buduće satelitske mreže u odgovarajući plan (bez vremenske obaveze puštanja u rad satelitske mreže).
Trenutno stanje u okviru Appendix 30B i Appendices 30&30A za Republiku Srbiju je sledeće:
- U okviru Appendix 30B Republika Srbija nema upisanu dodelu. U okviru ovog plana postoji mreža na orbitalnoj poziciji 43.04ºE koju sada dele zemlje regiona (dodela koja se vodi na bivšu državu SFR Jugoslaviju). Po dobijanju jedinstvene orbitalne pozicije za Republiku Srbiju i upisa u Plan Appendix 30B Republika Srbija će biti isključena iz ove zajedničke dodele.
- U okviru Appendices 30&30A, Republika Srbija ima dodeljenu orbitalnu poziciju 7ºW, i pravo na korišćenje 10 radio-frekvencijskih kanala širine 27 MHz (sa veoma nepovoljnom ekvivalentnom zaštitnom marginom).
Jedan od rezultata Svetske konferencije o radio-komunikacijama (Word Radio Communication Conference - WRC-19) je bila izmena Annexa 7, Appendices 30&30A, čime je određenim administracijama, među kojima je i Republika Srbija, omogućeno da podnesu zahtev za nove dodele na orbitalnim pozicijama od 37ºW do 10ºE, koje do sada nisu bile raspoložive. Na konferenciji je usvojena i nova Rezolucija 559 (COM5/3), kojom se propisuje način podnošenja zahteva, koji podrazumeva dostavljanje podataka za novu satelitsku mrežu i za silaznu vezu svemirske stanice (downlink) i za komunikacione linkove (feeder links), istovremeno.
Na osnovu trenutnog stanja satelitskih dodela za Republiku Srbiju, kao i usvojene regulative, u Agenciji je postavljen cilj da Republika Srbija pokuša da dobije istu orbitalnu poziciju za oba plana (Appendices 30&30A i Appendix 30B), što bi omogućilo velike pogodnosti prilikom implementacije i eksploatacije. Nakon višemesečnih analiza i proračuna interferencija buduće satelitske mreže Republike Srbije sa postojećim satelitskim mrežama u Planu/Listi, a uz neposrednu komunikaciju sa kolegama iz ITU, definisan je predlog orbitalnih pozicija i radio-frekvencijskih kanala za naše mreže. Rezultat izvršenih analiza je predlog jedinstvene orbitalne pozicije 26.7ºW za Republiku Srbiju koji je i zvanično dostavljen ITU, a nakon toga i objavljen (Submissions received under Resolution 559 [COM5/3] (WRC-19): https://www.itu.int/en/ITU-R/space/plans/Pages/Orbital_Pos_AI14_WRC19.aspx
Nova mreža Republike Srbije SRB00000 u planu Appendix 30B (objavljena u BR IFIC-u broj 2936, 22.12.2020. godine) sa frekvencijskim opsegom od 800 MHz i nova mreža SRB_BSS u planu Appendices 30&30A (objavljena u BR IFIC-u broj 2932, 27.10.2020. godine) sa frekvencijskim opsegom od 270 MHz imaju istu orbitalnu poziciju na 26.7º W.
Pozitivan odgovor ITU na naš predlog u smislu dobijanja iste orbitalne pozicije za FSS plan (Appendix 30B) i BSS plan (Appendices 30&30A) je značajan prvenstveno zbog finansijskog efekta, bilo da Republika Srbija u budućnosti postavi svoj satelit ili iznajmljuje svoje resurse, jer je daleko ekonomičnije postaviti jedan satelit za ceo frekvencijski opseg dodeljen za FSS plan (Appendix 30B) i za BSS plan (Appendices 30&30A) (800 MHz + 270 MHz), umesto 2 satelita za 2 orbitalne pozicije i odgovarajuće širine frekvencijskih opsega, imajući u vidu da se cena opreme i troškovi lansiranja jednog satelita kreću od 200 do 400 miliona dolara.
Od datuma objave mreža Republike Srbije u BR IFIC-u započet je proces koordinacije sa administracijama zemalja na koje utiču naše dodele. U toku procesa degradirane mreže dostavljaju komentare na naš zahtev i tom prilikom se usaglašavaju konfiguracije (Republika Srbija zadržava staru orbitalnu poziciju 7°W, u Planu Appendices 30&30A, sve do dodele nove predložene konfiguracije, koja ostaje takođe rezervisana za Republiku Srbiju do momenta upisa u Plan).
Paralelno sa procesom koordinacije, Agencija je započela i proces pripreme kontribucije ka ITU grupi WP4A (Efficient orbit/spectrum utilization for FSS and BSS). Cilj kontribucije je izmena međunarodne regulative, odnosno izmene pravila za koordinaciju u procesu dodele u FSS Planu (Appendix 30B), kako bi se uveli manje restriktivni kriterijumi za zemlje koje prvi put podnose zahtev za upis u Plan. Očekujemo da i ostale zemlje koje prvi put podnose zahtev za upis u Plan budu potpisnice ove kontribucije, s obzirom na zajednički interes. Ukoliko predlog bude prihvaćen od strane grupe WP4A, koja zaseda u julu 2021. godine, kontribucija se dostavlja za usvajanje na prvoj sledećoj Svetskoj konferenciji o radio-komunikacijama 2023. godine (WRC-23).