O radio-opremi
Radio-oprema je električni ili elektronski proizvod, koji namerno emituje i/ili prima radio-talase u svrhu radio-komunikacije i/ili radio-determinacije, ili električni ili elektronski proizvod koji mora biti upotpunjen pomoćnom opremom, kao što je antena, da bi namerno emitovao i/ili primao radio-talase u svrhu radio-komunikacije i/ili radio-determinacije;
Bitni zahtevi za radio-opremu
Članom 4. Pravilnika o radio-opremi propisano je da radio-oprema mora da ispunjava sledeće bitne zahteve:
1) zaštita zdravlja i bezbednost ljudi i domaćih životinja i zaštita imovine, uključujući i bitne zahteve u vezi sa bezbednošću u skladu sa posebnim propisom kojim se uređuje oblast električne opreme koja je namenjena za korišćenje u okviru određenih granica napona, ali bez primene granica napona iz tog propisa;
2) odgovarajući nivo elektromagnetske kompatibilnosti u skladu s posebnim propisom kojim se uređuje oblast elektromagnetske kompatibilnosti.
Radio-oprema se izrađuje tako da delotvorno koristi i podržava efikasno korišćenje radiofrekvencijskog spektra da bi se izbegla štetna smetnja.
Radio-oprema u određenim kategorijama ili klasama se izrađuje tako da je u skladu sa sledećim bitnim zahtevima:
1) međusobno radi sa dodacima koji nisu uređaji za punjenje za kategorije ili klase radio-opreme iz člana 4. stav 4. i Dela I Priloga 11. Pravilnika o radio-opremi;
2) međusobno radi putem mreža sa drugom radio-opremom;
3) da može da se poveže na interfejse odgovarajućeg tipa;
4) ne šteti mreži ni njenom funkcionisanju i ne koristi nepravilno mrežne resurse, izazivajući time neprihvatljivo umanjivanje kvaliteta usluge;
5) uključuje zaštitne mere da bi se obezbedila zaštita podataka o ličnosti i privatnost korisnika i pretplatnika;
6) podržava određene karakteristike koje obezbeđuju zaštitu od prevare;
7) podržava određene karakteristike koje obezbeđuju pristup službama za hitne intervencije;
8) podržava određene karakteristike da bi se njeno korišćenje olakšalo korisnicima sa invaliditetom;
9) podržava određene karakteristike da bi se obezbedilo da softver može da se učita u radio-opremu isključivo ako je dokazana usaglašenost kombinacije radio-opreme i softvera.
Radio-oprema obuhvaćena kategorijama ili klasama navedenim u Delu I Priloga 11. Pravilnika o radio-opremi izrađuje se tako da bude u skladu sa specifikacijama koje se odnose na mogućnosti punjenja utvrđene u tom prilogu za odgovarajuću kategoriju ili klasu radio-opreme.
Bitni zahtev iz člana 4. stav 3. tačka 4) Pravilnika o radio-opremi primenjuje se na radio-opremu koja može da uspostavi komunikaciju putem interneta, nezavisno od toga da li je ta komunikacija direktna ili posredstvom bilo koje druge opreme (u daljem tekstu: radio-oprema priključena na internet).
Bitni zahtev iz člana 4. stav 3. tačka 5) Pravilnika o radio-opremi primenjuje se na sledeću radio-opremu ako ta radio-oprema ima mogućnost obrade podataka o ličnosti u smislu zakona kojim se uređuje zaštita podataka o ličnosti ili podataka o saobraćaju ili podataka o lokaciji u smislu zakona kojim se uređuje oblast elektronskih komunikacija:
1) radio-opremu priključenu na internet, a koja nije obuhvaćena tač. 2)-4);
2) radio-opremu projektovanu ili namenjenu isključivo za brigu o deci;
3) radio-opremu koja je obuhvaćena propisom kojim se uređuje bezbednost igračaka;
4) radio-opremu koja je projektovana ili namenjena da se nosi, pričvrsti ili okači na:
(1) bilo koji deo ljudskog tela, uključujući glavu, vrat, trup, ruke, dlanove, noge i stopala;
(2) bilo koju odeću, uključujući odeću kojom se pokrivaju glava i ruke ili obuću, a koju nose ljudi.
Bitni zahtev iz člana 4. stav 3. tačka 6) Pravilnika o radio-opremi primenjuje se na svu radio-opremu priključenu na internet ako ta radio-oprema vlasniku ili korisniku omogućava prenos novca, novčanih vrednosti ili virtuelne valute.
Bitni zahtevi iz člana 4. stav 3. tač. 4)-6) Pravilnika o radio-opremi ne primenjuju se na radio-opremu na koju se primenjuje propis kojim se uređuju medicinska sredstva.
Bitni zahtevi iz člana 4. stav 3. tač. 5) i 6) Pravilnika o radio-opremi ne primenjuju se na radio-opremu na koju se primenjuju propisi kojima se uređuje:
1) homologacija tipa motornih i priključnih vozila;
2) način elektronske naplate putarine, posebni uslovi i tehnički zahtevi za evropsku elektronsku naplatu putarine i elementi interoperabilnosti.
Bitni zahtev iz člana 4. stav 3. tačka 7) Pravilnika o radio-opremi primenjuju se na mobilne telefone sa funkcijama sličnim funkcijama računara u pogledu mogućnosti obrade i skladištenja podataka. Ispunjenost ovog zahteva obezbeđuje se tehničkim rešenjima za prijem i obradu podataka iz signala bežične mreže sa lokalnim pokrivanjem (WLAN/Wi-Fi) i podataka iz globalnih navigacionih satelitskih sistema koji su kompatibilni i interoperabilni barem sa sistemom Galileo, kao i tehničkim rešenjima koja omogućavaju prenos tih podataka u komunikaciji sa službama za hitne intervencije.
Isporuka na tržište
Radio-oprema se isporučuje na tržište Republike Srbije u skladu sa zahtevima i uslovima iz Pravilnika o radio-opremi.
Puštanje u rad i stavljanje u upotrebu
Radio-oprema može da se pusti u rad i stavlja u upotrebu u skladu sa zahtevima i uslovima iz Pravilnika o radio-opremi i pod uslovom da se pravilno instalira, održava i upotrebljava u skladu sa svojom predviđenom namenom.
Slobodno kretanje radio-opreme
Radio-oprema, koja je u skladu sa zahtevima i uslovima iz Pravilnika o radio-opremi, isporučuje se na tržište Republike Srbije slobodno, bez ikakvih ograničenja.
Radio-oprema, koja nije u skladu sa odredbama Pravilnika o radio-opremi, može da se javno izlaže i predstavlja na sajmovima, izložbama i sličnim događajima u Republici Srbiji, samo uz jasno i vidljivo istaknutu oznaku da isporuka na tržište ili puštanje u rad takve opreme nije dozvoljena u Republici Srbiji. Takva radio-oprema može da se javno predstavlja isključivo ako su preduzete odgovarajuće mere da bi se izbegle štetne smetnje, elektromagnetske smetnje i rizik po zdravlje ili bezbednost ljudi, domaćih životinja i imovine.
Potvrda o usaglašenosti
Pre stavljanja radio-opreme na tržište, proizvođač, njegov zastupnik ili uvoznik te radio-opreme, pribavlja od tela za ocenjivanje usaglašenosti radio-opreme sa bitnim zahtevima iz člana 4. Pravilnika o radio-opremi, potvrdu o usaglašenosti ili izvod iz evidencije o izdatim potvrdama o usaglašenosti.
Potvrda o usaglašenosti, odnosno izvod iz evidencije o izdatim potvrdama o usaglašenosti obezbeđuje se za sledeću radio-opremu:
1) korisničku opremu koja radi u okviru GSM/UTRA/E-UTRA/NRA IMT ćelijskih mreža;
2) nespecificirane uređaje kratkog dometa (SRD);
3) uređaje kratkog dometa (SRD) za nalaženje, praćenje i prikupljanje podataka;
4) širokopojasne sisteme za prenos podataka (WAS/RLANs);
5) za primene na železnici;
6) za transport i telematiku u saobraćaju (TTT);
7) za radiodeterminacijske primene;
8) alarme;
9) za primene za upravljanje modelima;
10) za induktivne primene;
11) radio-mikrofone, slušne aparate i bežične audio i multimedijalne sisteme za direktni prenos (striming);
12) za primene za radiofrekvencijsku identifikaciju (RFID);
13) aktivne medicinske implante i pridružene periferne uređaje;
14) za prikupljanje medicinskih podataka.
Potvrda o usaglašenosti, odnosno izvod iz evidencije o izdatim potvrdama o usaglašenosti ne obezbeđuje za navedenu radio-opremu ukoliko je za tu radio-opremu, u Republici Srbiji, sproveden postupak ocenjivanja usaglašenosti iz Priloga 2. i Priloga 3. Pravilnika o radio-opremi za sve aspekte bitnih zahteva.
Potvrda o usaglašenosti važi za isti tip i/ili model radio-opreme istog proizvođača pet godina od dana njenog izdavanja.
Preporuka je da inostrani proizvođači odnosno njihovi zastupnici u Republici Srbiji, odnosno uvoznici radio-opreme, za radio-opremu koju nameravaju da stave na tržište Republike Srbije, blagovremeno, pre nameravanog stavljanja na tržište, imenovanom telu za ocenjivanje usaglašenosti podnesu zahtev za izdavanje potvrde o usaglašenosti (sa propisanom dokumentacijom). Na ovaj način bi se omogućilo pravovremeno izdavanje potvrde o usaglašenosti i time izbeglo nepotrebno zadržavanje proizvoda, čime bi bili eliminisani dodatni troškovi (troškovi uskladištenja, ležarine i sl.).
Označavanje usaglašenosti
Radio-oprema koja je usaglašena sa bitnim zahtevima, pre stavljanja na tržište, označava se Srpskim znakom usaglašenosti.
Znak usaglašenosti stavlja se na radio-opremu ili njegovu natpisnu pločicu tako da bude vidljiv, čitljiv i neizbrisiv, a ukoliko to nije moguće ili nije opravdano zbog karakteristika radio-opreme, na njenu ambalažu ili dokumentaciju koja je prati.
Uz Srpski znak usaglašenosti se stavlja registarski broj imenovanog tela iz registra imenovanih tela za ocenjivanje usaglašenosti, kao i poslednje dve cifre godine izdavanja isprave o usaglašenosti, ako je to telo sprovodilo, odnosno učestvovalo u ocenjivanju usaglašenosti.
Ocenjivanje usaglašenosti radio-opreme
U skladu sa odredbom člana 32. stav 1. Pravilnika o radio-opremi ("Službeni glasnik RS", broj 24/24, u daljem tekstu: Pravilnik o radio-opremi), Regulatorno telo za elektronske komunikacije i poštanske usluge (u daljem tekstu: Regulator), nastavlja da obavlja poslove ocenjivanja usaglašenosti radio-opreme na osnovu Rešenja ministra kulture, informisanja i informacionog društva, broj 119-01-00168/2011-06 od 29. maja 2012. godine i Zaključkom o ispravci grešaka u rešenju o imenovanju Republičke agencije za elektronske komunikacije za telo za ocenjivanje usaglašenosti, broj 119-01-00168/2011-06 od 22.06.2012. godine.
Proizvođač, njegov zastupnik ili uvoznik ako proizvođač ili njegov zastupnik nije registrovan na teritoriji Republike Srbije, pre stavljanja na tržište radio-opreme iz člana 20. stav 2. Pravilnika o radio-opremi, dostavlja Regulatoru zahtev i propisanu tehničku dokumentaciju u cilju izdavanja Potvrde o usaglašenosti, na način i u postupku uređenim Procedurom za obavljanje poslova ocenjivanja usaglašenosti radio-opreme, koju je doneo direktor Regulatora dana 12.6.2024. godine, pod brojem 1-01-3404-2/24.
- Zahtev za ocenjivanje usaglašenosti i izdavanje Potvrde o usaglašenosti RiTT opreme (Word)
- Zahtev za ocenjivanje usaglašenosti i izdavanje Potvrde o usaglašenosti RiTT opreme (PDF)
- Zahtev za izdavanje izvoda iz evidencije o izdatim potvrdama o usaglašenosti (Word)
- Zahtev za izdavanje izvoda iz evidencije o izdatim potvrdama o usaglašenosti (PDF)
- Procedura za postupanje po prigovorima i odlučivanje o prigovorima na rad Regulatornog tela za elektronske komunikacije i poštanske usluge u vezi sa poslovima ocenjivanja usaglašenosti, broj 1-01-3404-3/24 od 12.06.2024.
- Srpski znak usaglašenosti
Podnosilac zahteva za ocenjivanje usaglašenosti radio-opreme u obavezi je da plati troškove ocenjivanja usaglašenosti i izdavanja potvrde o usaglašenosti i/ili izvoda iz evidencije o izdatim potvrdama o usaglašenosti u visini utvrđenoj Pravilnikom o utvrđivanju naknada za pružanje usluga iz nadležnosti Regulatorne agencije za elektronske komunikacije i poštanske usluge („Službeni glasnik RS“, br. 34/13, 92/20, 87/21, 112/22-dr.propis i 79/23-dr.propis).
Pravilnik o usklađivanju visine naknada za pružanje usluga iz nadležnosti Regulatorne agencije za elektronske komunikacije i poštanske usluge
Pravilnik o utvrđivanju naknada za pružanje usluga iz nadležnosti Regulatorne agencije za elektronske komunikacije i poštanske usluge
Spisak srpskih standarda iz oblasti radio-opreme može se preuzeti ovde.