Radiofrekvencijski (RF) spektar
Ratel / O Regulatoru / Često postavljena pitanja / Radiofrekvencijski (RF) spektar
PITANjE: Koji je postupak dobijanja dozvole za FM stanicu?
ODGOVOR: Dozvola za korišćenje radio-frekvencije za radijsku (FM) radiodifuznu stanicu dobija se isljučivo na osnovu Javnog konkursa koji objavljuje Regulatorno telo za elektronske medije - REM, odnosno na osnovu dobijene dozvole za pružanje medijske usluge radija putem terestričkog analognog prenosa. Za sve informacije u vezi sa konkursom potrebno je obratiti se REM-u (http://www.rra.org.rs). Po dobijanju dozvole za pružanje medijske usluge radija putem terestričkog analognog prenosa, korisnik se obraća RATEL-u sa zahtevom radi dobijanja pojedinačne dozvole za korišćenje radio frekvencija. Ove dve dozvole čine jedinstvenu dozvolu za rad radijske (FM) radiodifuzne stanice.
PITANjE: Koja su potrebna dokumenta za izdavanje pojedinačne dozvole za korišćenje radio-frekvencija?
ODGOVOR: Za izdavanje pojedinačne dozvole za korišćenje radio-frekvencija uz zahtev potrebno je podneti popunjen odgovarajući Obrazac zahteva za izdavanje pojedinačne dozvole kao i odgovarajuću tehničku dokumentaciju.
PITANjE: Koja su potrebna dokumenta za izdavanje privremene dozvole i na koji period se izdaje?
ODGOVOR: Privremena dozvola za korišćenje radio-frekvencija se izdaje za period do 60 dana. Za dobijanje dozvole za privremenu radio-stanicu stranim pravnim licima je potrebno dostaviti popunjeni ZPDPR-SPL obrazac.
Temporary license is issued for the period up to 60 days. In order to be granted a temporary radio station license foreign legal entities need to submit a filled out ZPDPR-SPL Form.
PITANjE: Koja su potrebna dokumenta za dodelu frekvencija i izdavanje dozvola za različite funkcionalne sisteme?
ODGOVOR: Za izdavanje pojedinačne dozvole za korišćenje radio-frekvencija za različite funkcionalne sisteme uz zahtev i popunjen odgovarajući Obrazac zahteva za izdavanje pojedinačne dozvole ZPD potrebno je dostaviti i odgovarajuću tehničku dokumentaciju, urađenu saglasno Pravilniku o obrascima zahteva za izdavanje pojedinačne dozvole za korišćenje radio-frekvencija („Službeni glasnik RS“, broj 8/11 i 2/14), sa popunjenim obrascom dozvole za korišćenje radio-frekvencija za radio-stanicu. U obrascu obavezno popuniti geografske koordinate u WGS84 sistemu (WGS84 koordinate odrediti precizno pomoću GPS-a).
PITANjE: Koja su potrebna dokumenta za izdavanje dozvole za radio-stanice na vazduhoplovu ili brodu?
ODGOVOR: Za izdavanje pojedinačne dozvole za korišćenje radio-frekvencija za radio-stanice na vazduhoplovu uz zahtev i popunjen odgovarajući Obrazac zahteva za izdavanje pojedinačne dozvole ZPDV potrebno je dostaviti i: uverenje o registraciji vazduhoplova; rešenje Agencije za privredne registre o registraciji delatnosti vlasnika (ukoliko je vazduhoplov u vlasništvu pravnog lica) ili kopiju lične karte, ako je vlasnik vazduhoplova fizičko lice; dokaz o dodeljenom poreskom identifikacionom broju – PIB (samo ako je vlasnik vazduhoplova pravno lice) i tehničke karakteristike svakog od radio - uređaja. Potrebno je upisati sve radio – uređaje koji se nalaze na vazduhoplovu.
ODGOVOR: Za izdavanje pojedinačne dozvole za korišćenje radio-frekvencija za radio-stanice na brodu ili drugom plovilu uz zahtev i popunjen odgovarajući Obrazac zahteva za izdavanje pojedinačne dozvole ZPDB potrebno je dostaviti i: plovidbenu dozvolu/brodsko svedočanstvo ili neki drugi dokaz o vlasništvu plovila (ugovor o kupovini/zakupu plovila, Rešenje Privrednog suda o upisu vlasništva nad plovilom); rešenje Agencije za privredne registre o registraciji delatnosti i dokaz o dodeljenom PIB ( ukoliko je plovilo u vlasništvu pravnog lica ) ili kopiju lične karte ako je vlasnik plovila fizičko lice; tehničke karakteristike svakog od radio – uređaja; rešenje nadležnog ministarstva za infrastrukturu – Sektor za rečni saobraćaj , o imenu i pozivnom znaku plovila.
PITANjE: Kako se vrši evidentiranje CB radio-stanice?
ODGOVOR: Detaljne informacije u vezi CB radio-stanica se nalaze u Pravilniku o načinu korišćenja radio-frekvencija po režimu opšteg ovlašćenja („Službeni glasnik Republike Srbije“ broj 28/13) na sajtu Agencije.
Za evidentiranje CB radio-stanice neophodno je popuniti ERFOO3 obrazac koji se nalazi u Prilogu 3 Pravilnika.
PITANjE: Koja su potrebna dokumenta za izdavanje radio-amaterske licence i radio-amaterske dozvole?
ODGOVOR: Za izdavanje radio-amaterske licence potrebno je Agenciji dostaviti sledeća dokumenta:
- popunjen i overen Zahtev za izdavanje radio-amaterske licence - Obrazac ZRLA. Obrazac se nalazi na sajtu RATEL-a,
- dokaz o izvršenoj uplati naknade za izdavanje radio-amaterske licence,
- potrebno je dostaviti i Potvrdu o dodeli pozivnog znaka koju izdaje Savez radio-amatera Srbije ako se:
- zahtev podnosi po prvi put,
- menja pozivni znak, ili
- menja radio-amaterska klasa,
- potrebno je dostaviti i Potvrdu o položenom stručnom ispitu za odgovarajuću klasu ako se:
- zahtev podnosi po prvi put, ili
- menja radio-amaterska klasa,
- očitanu ličnu kartu (za maloletna lica je potrebno dostaviti i izvod iz matične knjige rođenih i overenu pisanu saglasnost roditelja),
Regulator na osnovu podnete dokumentacije izdaje radio-amatersku licencu na period od 10 godina.
ODGOVOR: Za izdavanje pojedinačne dozvole za korišćenje radio-frekvencija za ličnu amatersku radio-stanicu, potrebno je Agenciji dostaviti sledeća dokumenta:
- Zahtev za izdavanje pojedinačne dozvole za korišćenje radio-frekvencija za ličnu amatersku radio-stanicu Obrazac ZPDLA, odnosno obrazac ZPDKA za klupsku amatersku radio-stanicu. Obrasci se nalaze na sajtu RATEL-a.
- dokaz o izvršenoj uplati naknade za izdavanje pojedinačne dozvole za ličnu odn. klupsku amatersku radio-stanicu,
- ako se podnosi zahtev za izdavanje dozvole za ličnu amatersku radio-stanicu, potrebno je dostaviti kopiju radio-amaterske licence, a ako se podnosi zahtev za klupsku amatersku radio-stanicu, potrebno je dostaviti kopiju radio-amaterske licence odgovornog lica organizacije radio-amatera, koja podnosi zahtev,
- očitanu ličnu kartu, (za maloletna lica je potrebno dostaviti i izvod iz matične knjige rođenih i overenu pisanu saglasnost roditelja),
- Potvrdu o dodeljenom pozivnom znaku za klupsku, repetitorsku ili radio-far stanicu, koju izdaje Savez radio-amatera Srbije,
- dokaz o upisu u odgovarajući registar ako se podnosi zahtev za klupsku, repetitorsku ili radio-far stanicu;
Za sve radio-stanice koje poseduje jedan radio-amater, Agencija izdaje jednu dozvolu za ličnu amatersku radio-stanicu sa rokom važnosti od 10 godina.
Za sve radio-stanice koje poseduje jedna organizacija radio-amatera i koje imaju jedinstveni pozivni znak, Agencija izdaje jednu dozvolu za klupsku amatersku radio-stanicu sa rokom važnosti od 10 godina
Naknada za izdavanje radio-amaterske licence kao i pojedinačne dozvole iznosi 1000,00 dinara i propisana je Pravilnikom o visini naknada za pružanje usluga iz nadležnosti Republičke agencije za elektronske komunikacije („Službeni glasnik Republike Srbije“ broj 34/13) Član 3. tačka 18.
PITANjE: Namena i uslovi korišćenja određenih frekvencijskih opsega.
ODGOVOR: Namena i uslovi korišćenja određenih frekvencijskih opsega su u skladu sa Planom namene radio-frekvencijskih opsega.
PITANjE: Način korišćenja frekvencija u opsezima gde se frekvencije koriste po režimu opšteg ovlašćenja, pre svega u 2400-2483.5 MHz, 5470-5725 MHz i 5725-5875 MHz.
ODGOVOR: Radio stanice za širokopojasne sisteme za prenos podataka i bežične pristupne sisteme, uključujući radio mreže sa lokalnim pokrivanjem (WAS/RLANs) u otvorenom prostoru, mogu koristiti frekvencije u 2400-2483.5 MHz i 5470-5725MHz. Opseg 5725-5875 MHz se može koristiti za širokopojasne fiksne bežične pristupne sisteme (BFWA). Radio stanice moraju da rade u skladu sa Prilogom 2 tačka 2.1 i 2.2 Pravilnika o načinu korišćenja radio-frekvencija po režimu opšteg ovlašćenja. Ove stanice se evidentiraju. Instrukcije o popunjavanju i dostavljanju prijava za evidentiranje, kao i obrasci prijava se nalaze na sajtu agencije. Evidencija i korišćenje frekvenija se ne naplaćuje.
PITANjE: Način korišćenja frekvencija u frekvencijskim opsezima 72-76 /82-86 GHz.
ODGOVOR: Frekvencijski opsezi 72-76/82-86 GHz su namenjeni za fiksne, radio-relejne veze. Radio stanice moraju da rade u skladu sa Prilogom 2 tačka 2.3 Pravilnika o načinu korišćenja radio-frekvencija po režimu opšteg ovlašćenja. Ove stanice se evidentiraju. Instrukcije o popunjavanju i dostavljanju prijava za evidentiranje, kao i obrasci prijava se nalaze na sajtu agencije. Evidencija i korišćenje frekvenija se ne naplaćuje.
PITANjE: Predlog frekvencija za planiranje radio-relejnih veza.
ODGOVOR: U zavisnosti od postojećeg stanja u konkretnom frekvencijskom opsegu.