26.02.2025.
Razvoj sistema za upozoravanje građana
Na Regionalnom razvojnom forumu za Evropu, održanom 24. februara 2025. godine u Mađarskoj, Međunarodna unija za telekomunikacije (ITU) predstavila je stručnu platformu koja okuplja predstavnike vlada, regulatornih tela, akademije, industrije i drugih zainteresovanih strana iz Evrope, radi analize i definisanja strateške oblasti za napredak u okviruinformaciono-komunikacionih tehnologija. Na forumu je predstavljena regionalna inicijativa pet zemalja Zapadnog Balkana: Srbije, Crne Gore, Bosne i Hercegovine, Albanije i Severne Makedonije, koja se odnosi na razvoj sistema za upozoravanje građana (Early Warning Systems – EWS).
Forumu je prethodio pripremni skup „Strengthening the Emergency Preparedness Capabilities in the Western Balkans Countries - Regional Initiative Acceleration Workshop“ u Podgorici, a na kom je učestvovao i predstavnik Ratela. Cilj skupa je bio da se obezbedi uvid i odgovarajuću dokumentaciju iz zemalja regiona za uspostavljanje EWS koja bi poslužila kao osnov da se u okviru Međunarodne unije za telekomunikacije obezbede sredstva za zemlje Zapadnog Balkana kao pomoć u uspostavljanju sistema za rano upozoravanje.
Ujedinjene nacije su postavile cilj da svi stanovnici planete budu obuhvaćeni sistemom za rano upozoravanje do 2027. godine. Evropska unija je postavila cilj da sve zemlje članice imaju uspostavljen EWS do 2022. godine. Investicija u EWS predstavlja jedan od najboljih i najefikasnijih načina ulaganja sredstava. EWS najefikasnije može da se uspostaviti preko mobilnih komunikacionih mreža koje pokrivaju oko 98% stanovništva na svetskom nivou, a oko 80% svetske populacije poseduje sopstveni mobilni uređaj.
Na pripremnom skupu (Regional Initiative Accelerator Workshop) su predstavljena iskustva iz više zemalja. Holandija je jedna od prvih zemalja koja je uvela EWS. Od 2012. godine kada je sistem uspostavljen do 2025. godine preko njega je poslato oko 1400 upozorenja, od toga su oko 90% upozorenja na požar, nakon čega su najčešća upozorenja na vremenske uslove i poplave. Turska takođe ima nacionalni mobilni sistem upozoravanja koji podržava CBS, američki sistem CMAS, kao i slanje SMS poruka za starije uređaje koji ne podržavaju nove sisteme obaveštavanja. Rumunija relativno često koristi EWS, a od 2019. godine svi uređaji moraju da podržavaju Cell Broadcast.
Pripremni skup trebalo je da predstavi perspektivu Srbije i ostalih zemalja učesnica iz stručnog ugla. Analizirani su trendovi, mogućnosti iizazovi i predstavljeni su sa budući projekti zemalja Zapadnog Balkana koji se odnose na spremnost za reagovanje u vanrednim situacijama. Učesnici skupa su se bavili izradom delotvornog plana, koji treba da podstakne regionalnu saradnju, i da ispuni specifične potrebe i ciljeve Srbije i drugih zemalja koje se tiču EWS. U toku radionice učesnici zemalja iz regiona su izneli potrebe svojih zemalja radi izrade regionalnog plana sa mogućnostima, potrebama i prioritetima svake od zemalja.
Rezultat pripremnog skupa je dokument o osnovnim potrebama sistema ranog upozoravanja zemalja iz regiona, koji bi trebalo da bude polazni dokument pri konkurisanju za sredstva koja bi se koristila kao pomoć za uspostavljanje sistema za rano upozoravanje.

