17.06.2008.
Saopštenje za javnost
Republička agencija za telekomunikacije (RATEL) je dana 16.6.2008. podnela tužbu Vrhovnom sudu Srbije radi poništaja rešenja Ministarstva za telekomunikacije i informatičko društvo broj 345-01-340/2008-01 od 12.06.2008. godine kojim Ministarstvo za telekomunikacije i informatičko društvo „preuzima na 120 dana, počev od 13. juna 2008. godine, izvršenje poslova koji su povereni Republičkoj agenciji za telekomunikacije, utvrđenih u članu 9. stav 1. Zakona o telekomunikacijama, uključujući i sva ovlašćenja predsednika i članova Upravnog odbora Republičke agencije za telekomunikacije u vršenju poverenih poslova“, kao i zahtev Vladi Republike Srbije za odlaganje izvršenja navedenog rešenja do pravnosnažnosti sudske odluke.
Republička agencija za telekomunikacije konstatuje da je Ministarstvo za telekomunikacije i informatičko društvo postupilo nezakonito kada je donelo ovo rešenje i to iz sledećih razloga:
- Agencija je, u skladu sa Zakonom o telekomunikacijama („Službeni glasnik RS“, br. 44/03 i 36/06, u daljem tekstu: Zakon):
- osnovana kao samostalni pravni subjekt, radi obezbeđivanja uslova za efikasno sprovođenje i unapređivanje utvrđene politike u oblasti telekomunikacija u Republici Srbiji, i nezavisna je organizacija koja vrši javna ovlašćenja, odnosno funkcionalno je nezavisna od bilo kog državnog organa, kao i od svih organizacija i lica koja se bave telekomunikacionim mrežama, sredstvima ili uslugama (član 7. Zakona i tačka 4.1.1. Strategije razvoja telekomunikacija u Republici Srbiji od 2006. do 2010. godine, koju je donela Vlada Republike Srbije);
-„sui generis organizacija, tzv. regulatorno telo na koje se ne mogu primeniti propisi o javnim agencijama“ (član 7. Zakona i Mišljenje Republičkog sekretarijata za zakonodavstvo broj 011-00-863/2005-01 od 26.09.2005. godine);
- predsednika i članove Upravnog odbora Agencije bira Narodna skupština Republike Srbije, na predlog Vlade (član 11. Zakona). - Agencija obavlja poslove iz svoje nadležnosti kao poverene poslove, u skladu sa odredbom člana 9. stav 2. Zakona i saglasno članu 4. Zakona o državnoj upravi („Službeni glasnik RS“, br. 79/05 i 101/07 - u daljem tekstu: ZDU), jeste imalac javnih ovlašćenja.
- Odredbom člana 6. stav 1. tačka 7) Zakona propisano je ovlašćenje Ministarstva da vrši nadzor nad primenom ovog zakona i propisa donetih na osnovu njega.
- Ministarstvo je ovlašćeno da obavlja poslove inspekcijskog nadzora, što podrazumeva ispitivanje sprovođenja zakona i drugih propisa neposrednim uvidom u poslovanje i postupanje fizičkih i pravnih lica i, zavisno od rezultata nadzora, izricanje mera na koje je ovlašćeno, saglasno zakonu koji uređuje državnu upravu i zakonu koji uređuje obrazovanje ministarstava, posebnih organizacija i utvrđuje njihov delokrug.
- Institut nadzora nad zakonitošću propisa imalaca javnih ovlašćenja (dakle, nije nadzor nad radom imalaca javnih ovlašćenja) uređen je odredbom člana 57. ZDU prema kojoj je, između ostalog, Ministarstvo dužno da Vladi (ukoliko imalac javnih ovlašćenja ne postupi po obrazloženom predlogu ministarstva kako da se propis usaglasi sa Ustavom ili zakonom), predloži donošenje rešenja kojim se poništava ili ukida propis imaoca javnih ovlašćenja ako on nije u saglasnosti sa drugim propisom ili opštim aktom Narodne skupštine ili Vlade. Ako propis nije u saglasnosti sa Ustavom ili zakonom, ministarstvo je dužno da predloži Vladi da obustavi njegovo izvršenje i da pred Ustavnim sudom pokrene postupak za ocenu njegove ustavnosti ili zakonitosti.
U skladu sa navedenim činjenicama Ministarstvo za telekomunikacije i informatičko društvo prekršilo je svoja ovlašćenja time što je neovlašćeno donelo gore navedeno rešenje o preuzimanju poslova državne uprave poverenih Agenciji.
Prekoračenjem ovlašćenja i pokušajem preuzimanja nadležnosti, Agenciji je kao samostalnom, regulatornom telu u oblasti telekomunikacija naneta velika šteta, ne samo u zemlji, već i šire, iz razloga što Agencija svoj ugled gradi u zemljama u okruženju i zemljama Evropske unije, kao i u okvirima međunarodnih organizacija u oblasti telekomunikacija, čiji je punopravni član.
Prof. dr Jovan Radunović