Prihvaćen predlog jedinstvene orbitalne pozicije budućih satelitskih mreža Republike Srbije
Međunarodna unija za telekomunikacije (International Telecommunication Union - ITU) je prihvatila predlog jedinstvene orbitalne pozicije 26.7 º W i radio-frekvencijskih kanala budućih satelitskih mreža Republike Srbije u fiksnoj satelitskoj službi FSS (Fixed Satellite Service) i radio-difuznoj satelitskoj službi BSS (Broadcast Satellite Service).
Na osnovu međunarodnog Pravilnika o radio-komunikacijama određeni radio-frekvencijski opsezi, namenjeni satelitskoj službi, koriste se za razvoj satelitskih Planova, i to: Plana raspodele za fiksnu satelitsku službu - Appendix 30B i Plana raspodele za radio-difuznu satelitsku službu - Appendices 30&30A. Republika Srbija, kao zemlja članica ITU-a, ima pravo na dodelu geostacionarnih satelitskih orbita i odgovarajućih radio-frekvencijskih kanala i na upis svoje buduće satelitske mreže u odgovarajući plan (bez vremenske obaveze puštanja u rad satelitske mreže).
Trenutno stanje u okviru Appendix 30B i Appendices 30&30A za Republiku Srbiju je sledeće:
- U okviru Appendix 30B Republika Srbija nema upisanu dodelu. U okviru ovog plana postoji mreža na orbitalnoj poziciji 43.04 º E koju sada dele zemlje regiona (dodela koja se vodi na bivšu državu SFR Jugoslaviju). Po dobijanju jedinstvene orbitalne pozicije za Republiku Srbiju i upisa u Plan Appendix 30B Republika Srbija će biti isključena iz ove zajedničke dodele.
- U okviru Appendices 30&30A, Republika Srbija ima dodeljenu orbitalnu poziciju 7 º W, i pravo na korišćenje 10 radio-frekvencijskih kanala širine 27 MHz (sa veoma nepovoljnom ekvivalentnom zaštitnom marginom).
Jedan od rezultata Svetske konferencije o radio-komunikacijama (Word Radio Communication Conference - WRC-19) je bila izmena Annexa 7, Appendices 30&30A, čime je određenim administracijama, među kojima je i Republika Srbija, omogućeno da podnesu zahtev za nove dodele na orbitalnim pozicijama od 37 º W do 10 º E, koje do sada nisu bile raspoložive. Na konferenciji je usvojena i nova Rezolucija 559 (COM5/3), kojom se propisuje način podnošenja zahteva, koji podrazumeva dostavljanje podataka za novu satelitsku mrežu i za silaznu vezu svemirske stanice (downlink) i za komunikacione linkove (feeder links), istovremeno.
Na osnovu trenutnog stanja satelitskih dodela za Republiku Srbiju, kao i usvojene regulative, u Agenciji je postavljen cilj da Republika Srbija pokuša da dobije istu orbitalnu poziciju za oba plana (Appendices 30&30A i Appendix 30B), što bi omogućilo velike pogodnosti prilikom implementacije i eksploatacije. Nakon višemesečnih analiza i proračuna interferencija buduće satelitske mreže Republike Srbije sa postojećim satelitskim mrežama u Planu/Listi, a uz neposrednu komunikaciju sa kolegama iz ITU, definisan je predlog orbitalnih pozicija i radio-frekvencijskih kanala za naše mreže. Rezultat izvršenih analiza je predlog jedinstvene orbitalne pozicije 26.7 º W za Republiku Srbiju koji je i zvanično dostavljen ITU, a nakon toga i objavljen (Submissions received under Resolution 559 [COM5/3] (WRC-19):https://www.itu.int/en/ITU-R/space/plans/Pages/Orbital_Pos_AI14_WRC19.aspx
Nova mreža Republike Srbije SRB00000 u planu Appendix 30B (objavljena u BR IFIC-u broj 2936, 22.12.2020. godine) sa frekvencijskim opsegom od 800 MHz i nova mreža SRB_BSS u planu Appendices 30&30A (objavljena u BR IFIC-u broj 2932, 27.10.2020. godine) sa frekvencijskim opsegom od 270 MHz imaju istu orbitalnu poziciju na 26.7 º W.
Pozitivan odgovor ITU na naš predlog u smislu dobijanja iste orbitalne pozicije za FSS plan (Appendix 30B) i BSS plan (Appendices 30&30A) je značajan prvenstveno zbog finansijskog efekta, bilo da Republika Srbija u budućnosti postavi svoj satelit ili iznajmljuje svoje resurse, jer je daleko ekonomičnije postaviti jedan satelit za ceo frekvencijski opseg dodeljen za FSS plan (Appendix 30B) i za BSS plan (Appendices 30&30A) (800 MHz + 270 MHz), umesto 2 satelita za 2 orbitalne pozicije i odgovarajuće širine frekvencijskih opsega, imajući u vidu da se cena opreme i troškovi lansiranja jednog satelita kreću od 200 do 400 miliona dolara.
Od datuma objave mreža Republike Srbije u BR IFIC-u započet je proces koordinacije sa administracijama zemalja na koje utiču naše dodele. U toku procesa degradirane mreže dostavljaju komentare na naš zahtev i tom prilikom se usaglašavaju konfiguracije (Republika Srbija zadržava staru orbitalnu poziciju 7 ° W, u Planu Appendices 30&30A, sve do dodele nove predložene konfiguracije, koja ostaje takođe rezervisana za Republiku Srbiju do momenta upisa u Plan).
Paralelno sa procesom koordinacije, Agencija je započela i proces pripreme kontribucije ka ITU grupi WP4A (Efficient orbit/spectrum utilization for FSS and BSS). Cilj kontribucije je izmena međunarodne regulative, odnosno izmene pravila za koordinaciju u procesu dodele u FSS Planu (Appendix 30B), kako bi se uveli manje restriktivni kriterijumi za zemlje koje prvi put podnose zahtev za upis u Plan. Očekujemo da i ostale zemlje koje prvi put podnose zahtev za upis u Plan budu potpisnice ove kontribucije, s obzirom na zajednički interes. Ukoliko predlog bude prihvaćen od strane grupe WP4A, koja zaseda u julu 2021. godine, kontribucija se dostavlja za usvajanje na prvoj sledećoj Svetskoj konferenciji o radio-komunikacijama 2023. godine (WRC-23).